تبلیغات
وبلاگ دکتر حسین اسماعیلی - توصیه بعد از کاشت مو
چهارشنبه 1391/03/31

توصیه بعد از کاشت مو

   نوشته شده توسط: دکتر حسین اسماعیلی    نوع مطلب :ریزش مو و درمانهای آن ،کاشت موی طبیعی ،

توصیه های بعد از کاشت موی طبیعی

 • معمولا بیماران در پایان این عمل چند ساعته خسته و کلافه هستند و بدلیل گیجی ناشی از خوردن قرص دیازپام نمی توانند با دقت رانندگی کنند . بنابراین جهت احتیاط توصیه می شود برای بازگشت به منزل یک نفر همراه داشته باشند و یا از آژانس استفاه کنند.

 • چند ساعت بعد از اتمام عمل بعضی از بیماران دچار سردرد می شوند که بیشتر مربوط به برش پشت سر در FUT است. این سردرد موقت بوده ظرف یکی دو روز بهبود می یابد. برای تسکین درد می توان از مسکن های معمولی مانند استامینوفن ساده یا کدیین دار و یا از بروفن یاسایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کرد. نکته مهم آن است که کاشت مو باعث سردرد دائمی نمی شود.

 • لازم است بیماران آنتی بیوتیک های تجویز شده را به طور کامل مصرف کنندولی نیازی به تکرار دوره درمان نیست.

 • در پایان عمل سر بیمار پانسمان می شود. پانسمان از موهای کاشته شده محافظت کرده و احساس امنیت و راحتی ایجاد می کند.مراقبت از پانسمان به خصوص شب ها موقع خواب خیلی مهم و حساس است. کشیده شدن پانسمان روی پوست سر باعث بیرون آمدن موها از محل کاشت می شود. البته در طول روز هم ممکن است این اتفاق بیافتد مثلا ممکن است سر بیمار موقع سوار شدن به ماشین به در اصابت کند و تعدادی از موهاکنده شود.

 • چند شب اول لازم است بیماران به صورت 45 درجه (نیمه نشسته) بخوابند. در این وضعیت فشار وریدی و لنفاتیک در سرو گردن کاهش یافته و از تورم پیشانی جلوگیری می شود.برای این منظور کافی است از یک بالش دور گردنی نرم استفاده کنند. خوابیدن به پهلو نیز ایرادی ندارد. افرادی که عادت دارند روی شکم بخوابند بیشتر دچار ورم پیشانی می شوند.

 • روز بعد از عمل پانسمان در مطب برداشته شده و موها شتشو داده می شود و مجددا پانسمان می شود.سپس با آموزش هایی که به بیمار داده می شود شامپو کردن موها در منزل ادامه پیدا می کند. با آموزش مختصر افراد می توانند به تنهایی پانسمان شان را عوض کنند . توصیه می شود بیماران در ده روز اول 24 ساعته پانسمان داشته باشند. لازم است پانسمان هر روز عوض شود.

 • هر بار که پانسمان عوض می شود باید سر را با شامپو شست. شستن سر نه تنها باعث عفونت نمی شود بلکه از عفونت و جمع شدن شوره و چربی سر جلوگیری می کند. بیماران می توانند سر را با شامپوی معمولی یا شامپوی بچه بشورند . لازم نیست از شامپوی خاص یا بتادین استفاده شود. باید کل سر شامل زخم پشت سر و مناطق کاشته شده به ملایمت با دست شسته شود . آب ولرم با فشار کم به کمک دوش دستی یا کاسه روی سر ریخته شده و نوک انگشتان در یک جهت روی پوست سر کشیده شود. سعی نشود لکه های خون خشک شده و چسبیده به پوست سر با ناخن و یا با فشار زیاد کنده شود. این کار به موهای کاشته شده صدمه می زند. مطمئن باشند با تکرار شستشو در روزهای آینده پوست سر ظرف یک هفته تا ده روز کاملا تمیز شده و فقط کمی قرمزی و التهاب خواهد داشت. ضمنا ایستادن زیر دوش معمولی پرفشار تا دوهفته ممنوع است زیرا موهای کاشته شده سست بوده و ممکن است با فشار آب از جا کنده شود. برای خشک کردن موهای سر از حوله نرم با احتیاط و یا از درجه نیمه گرم سشوار استفاده شود. سشوار داغ برای موها مضر است. بهتر است قبل از پانسمان مجدد پماد آنتی بیوتیکی مانند جنتامایسین روی زخم ها مالیده شود. بیرون از منزل می توان پانسمان را با کلاه مناسبی پوشاند. کلاه بایستی قابل شستشو، نرم و تا حدامکان گشادباشد به نحوی که با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را بایستی هر روز شست. بیماران توجه کنند استفاده از کلاه گیس نیز بعد از دو هفته اشکالی ندارد ولی نباید از نوع چسبی باشد و قبل از استفاده باید حتما توسط پزشک تایید شود.به خاطر احتمال عفونت بهتر است در ابتدا فقط 12 ساعت در روز کلاه گیس گذاشته شود.

 • توصیه می کنم افرادی که قصد کاشت مو دارند یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرند. زیرا در بعضی از بیماران چند روز بعد از عمل پیشانی شروع به ورم کردن می کند. کم کم ورم بیشتر شده و پلک ها و زیر چشم را نیز مبتلا می کند. معمولا ورم تا سه روز باقی می ماند. گاهی اوقات این تورم با کبودی مختصری همراه است. ورم بعد از کاشت مو کاملا طبیعی بوده و هیچ خطری برای موهای کاشته شده و یا سلامتی شخص ندارد. در برخی از بیماران که ناچارند زودتر سر کار خود حاضر شوند می توان با تجویز کورتون به شکل قرص پردنیزولون یا تزریق دگرامتازون جلوی تورم را تاحدود زیادی گرفت. از انجا که ممکن است کورتون بر روی رشد موها تاثیر منفی بگذارد از این دارو برای همه بیماران استفاده نمی شود. به طور کلی برای این که بیماران دچار ورم شدید نشوند توصیه می کنم از روز اول هدبند سفتی دور سر ببندند و کیسه یخ روی منطقه کاشته شده بگذارند. ماساژ دادن پیشانی با دست نیز تا حدی موثر است. توصیه می کنم کمپرس یخ فقط در روز اول ، سه بار در روز و هر نوبت پانزده دقیقه انجام شود.

 • بعد از کاشت مو استراحت کامل در رختخواب ضرورت ندارد . توصیه می شود بیماران فقط یکی دو روز در منزل استراحت کنند. پس از آن می توانند در صورت تمایل پیاده روی را شروع کنند. بعد از یک هفته دویدن نیز اشکالی ندارد. فعالیت بدنی شدید مثل شنا و یا ورزش های حرفه ای مانند فوتبال یا والیبال تا یک ماه ممنوع است. بیماران سعی کنند در چند هفته اول پس از FUT از خم کردن ناگهانی و شدید گردن ، خم و راست شدن و سرفه های شدید خودداری کنند .این کار ها باعث می شود به زخم پشت سر فشار وارد شود و رد عمل پهن شود.

 • افرادی که ریزش مو دارند و از قطره ماینوکسیدیل استفاده می کنند می توانند یک هفته بعد از عمل زمانی که زخم ها تقریبا بهبود یافته اند مصرف دارو را از سر بگیرند. حتی ممکن است استعمال ماینوکسیدیل از ریختن موها در فاز استراحت جلوگیری کند و یا به ترمیم زخم ها کمک کند.

 • توصیه می شود بیماران حداقل تا دو هفته از استعمال سیگار خودداری کنند. سیگار باعث می شود خون یا اکسیژن لازم به پوست سر و به ریشه موها نرسد.

 • بهترین زمان برای کوتاه کردن موهای سر یا رنگ کردن آنها حداقل دوهفته بعد از کاشت مو است.

 • اگر کاشت مو با روش FUT و یا ترکیبی انجام شده باشد پشت سر بخیه می خورد. این بخیه ها را بعد از دو هفته باید کشید. کشیدن بخیه ها باید توسط پزشک انجام شود. البته در افرادی که قصد برگشت به شهرستان یا خارج از کشور را دارند می توان از نخ های قابل جذب استفاده کرد.

 • موها بلافاصله بعد از کاشت شروع به رشد می کنند و چند میلیمتر بلند می شوندولی پس از ده روز وارد فاز استراحت شده و شروع به ریختن می کنند . این پدیده کاملا طبیعی بوده و اصطلاحا فاز تلوژن گفته می شود. جالب است که بعضی از بیماران فکر می کنند موها با ریشه می ریزد. این موضوع درست نبوده و برجستگی انتهای ساقه مو ریشه اصلی مو نمی باشد. ریشه موها در داخل پوست سر باقی مانده و فقط ساقه ها می ریزد. در بعضی از بیماران موها اصلا وارد فاز استراحت نمی شوند یا بخشی از موها می ریزد و بخشی باقی می ماند.این تفاوت ها مربوط به بدن افراد مختلف می باشد ولی نکته مهم آن است که موها مجددا بعد از 2-3 ماه شروع به رشد خواهند کرد. رشد مجدد موها گاهی زودتر و گاهی دیرتر اتفاق می افتد. مثلا در بعضی از بیماران 6 ماه طول می کشد تا موها از زیر پوست جوانه بزند. معمولا چند جوش کوچک در محل کاشت ایجاد می شود که نشانه آغاز رشد مجدد موها در زیر پوست است.

 • نتیجه نهایی عمل پس از 9 ماه تا یک سال مشخص می شود. البته گاهی رویش موهای جدید تا یک ونیم سال ادامه می یابد. در این موقع ضخامت، رنگ و سرعت رشد موها کاملا طبیعی است. موها ی کاشته شده دائمی و قابل رشد هستند. به طور طبیعی روزانه 60 تا 100 تار مو می ریزد. این مساله مربوط به چرخه رشد موها بوده و جایگزین می شود.


برچسب ها: توصیه بعد از کاشت مو ، توصیه پس از کاشت مو ، کاشت مو ،

Why do they call it the Achilles heel?
دوشنبه 1396/05/16 01:16 ب.ظ
Hello, its fastidious paragraph on the topic of media
print, we all know media is a enormous source of facts.
https://louisestmary.wordpress.com
یکشنبه 1396/05/15 03:28 ب.ظ
I am curious to find out what blog system you
happen to be using? I'm having some minor security issues
with my latest blog and I would like to find something more safeguarded.

Do you have any suggestions?
How do you get a growth spurt?
یکشنبه 1396/05/15 01:12 ق.ظ
I blog quite often and I seriously thank you for your content.
The article has truly peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new details
about once a week. I subscribed to your RSS feed too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر